1 hónapos baba fejlődése
Az első hónap rengeteg izgalmat és újdonságot tartogat a szülők számára, hiszen amellett, hogy elkezdenek összeszokni gyermekükkel, elkezdheted követni a fejlődését is.
Az 1 hónapos kisbabák már hang alapján fel tudják ismerni az anyukájukat és apukájukat, sőt, személyiségük is ilyenkor kezd el formálódni, így megfigyelhetjük többek között azt is, hogy mit szeret és mit nem. De mégis mi jellemző egy ilyen kicsi babára? Mi történik gyermekünkkel születése után, az első 4 hétben?
Súlygyarapodás az első hónapban
Miután a kisbabánk megszületett egy teljesen normális, úgynevezett „élettani fogyás” figyelhető meg nála, körülbelül a 3.-5. napon. Ezután kezdenek el gyarapodni. A babáknak még rendkívül kicsi a gyomruk, így viszonylag gyakran igénylik az etetést. Egy néhány hetes újszülött akár 8-12-szer is éhes lehet. Mivel az anyatej gyorsabban ürül a gyomorból, ezért az anyatejes csecsemők általában gyakrabban esznek.
1 hónapos baba mennyit eszik?
Naponta nagyjából 500-800 ml anyatejet kapnak, de ez természetesen függ a gyermek igényétől is. Tápszeres kisbabáknál a tápszer mennyisége függ az orvos ajánlásától, de a dobozon lévő utasítást is figyelembe vehetjük. A legtöbb baba egy hónapos korára körülbelül 600 grammot szokott hízni, és olyan 2-3 centimétert növekednek, így könnyen lehet, hogy az első ruhácskákat ki is növi gyermeked néhány hét alatt.
Egy 1 hónapos baba esetében érdemes felkészülni lassan a hat hetes növekedési ugrásra is, ilyenkor ugyanis megnövekszik a babák tápanyagszükséglete, ezt pedig általában minden édesanya észreveszi. Ebben az időszakban, célszerű minél többször mellre tenni a babát (szükség esetén fél-1 óránként is akár) hiszen csak így tudja az anyatej termelődése követni a kisbaba megnövekedett étvágyát. Anyatejes babák esetében általában az anyukák meg szoktak ijedni attól, hogy nem lesz elég tejük, de felesleges ezen stresszelni. A kereslet-kínálat valószínűleg újra szépen be fog állni majd, ez az időszak szerencsére csak néhány napig szokott tartani. Ezekben a napokban csak úgy tudunk hozzájárulni a kisbabánk fejlődéséhez, ha figyeljük az igényeit, és akkor etetjük meg őt, amikor jelez, hogy éhes. Az 1 hónapos kisbaba napi ritmusa is lassan kezd kialakulni, amibe bele fog tartozni természetesen az is, hogy körülbelül 2-3 óránként lesz majd éhes.
Mekkora ruha, és mekkora pelenka kell egy 1 hónapos kisbabára?
Ebben az időszakban sokszor nem egyszerű azt sem eldönteni, hogy mekkora ruhát kell vásárolnunk gyermekünknek, a méretek között pedig az újdonsült anyukák könnyen lehet, hogy elveszve érzik magukat. A német rendszerhez hasonlóan működik a magyar gyerekruhák méretezése is, tehát a baba testhosszát kell figyelembe vennünk akkor, ha új ruhát kell vásárolnunk. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy 1-2 hónapos kisbaba számára (aki átlagos méretekkel született) 56-os kisruhákat kell vásárolnunk, ez ugyanis 51-56 centiméteres kisbabákra lesz jó. Ha a babánk ennél már nagyobb, akkor válasszuk inkább az eggyel nagyobb, 62-es ruhaméretet.
A kisbabák súlyától függ az, hogy mekkora méretű pelenkát kell vásárolnunk. Bizonyos esetekben lehetséges, hogy jó kisbabánkra még a 0-s pelenka, de a legtöbbször már inkább az 1-es pelenkára lesz szükség, ami általában 2-5 kg között használható. A 2-es méretű pelenka nagyobb babáknak lehet jó, hiszen ez 3-6 kg-os gyerekeknek való.
Ha nem vagy biztos a méretben akkor javasoljuk a Pelenka méretek cikkünk is olvasásra, valamint minden általunk árult pelenka esetén weblapunkon fel van tüntetve a pelenka méret mellett a súly tartomány is, pl ez a Pampers Premium Care 1-es pelenka 2-5 kg közötti babákra jó.
Mennyit alszik egy 1 hónapos kisbaba?
Ahogy a kisbaba nő, tapasztalni fogjuk azt, hogy egyre kevesebbet fog napközben aludni. Egyre érdekesebb lesz számára a környezete, a testi fejlődése pedig rendkívül intenzív lesz az első hónap után is. Az altatás ilyen kicsi korban jobban szokott menni félhomályban, és szűkebb férőhelyen (mózeskosárban, bölcsőben) ugyanis a baba számára ezek hasonlítanak legjobban a pocakból ismerős helyzetre. A 4 hetes babák sokszor kedvelik a hason alvást, valószínűleg azért, mert ez egészen közel áll a magzati pózhoz, így, ha nehezen alszik el a hátán a babád, akkor tedd őt nyugodtan hasra. Nagyon gyakran beválik az anyukáknál az is, ha jó alaposan bebugyolálják babájukat egy vékony takaróba, és magukhoz ölelik.
Az intenzív testi fejlődés következtében egy 1 hónapos kisbaba esetében megfigyelhető lehet az, hogy megnövekednek az éjszakai etetések száma is. Ez azért is van így, mert az éjszakai etetések tudják biztosítani a kisbaba számára azt a táplálékot, amelyre szüksége van a növekedéshez és a fejlődéshez.
Kellemetlenségek az első hónapban: Hasfájás, és sárgaság
Az újszülöttkori sárgaság viszonylag gyakorinak mondható, a (nem koraszülött) kisbabák 60%-kát érinti. Szerencsére ez általában ártalmatlan, ezt a jelenséget természetes sárgaságnak hívjuk. Újszülött korban ezt a vörösvérsejtekben lévő hemoglobin bomlástermékének, a bilirubinnak a felhalmozódása idézi elő. Ilyenkor a kicsi mája és veséje még nem tud lépést tartani a gyors lebomlási folyamattal. A baba bőre, és szemfehérjéje sárga, és jellemzően a kicsi rendkívül aluszékony lesz, még evéshez is ébresztgetni kell. Ha szülés után besárgul a baba, akkor általában néhány nappal többet kell a kórházba tölteniük. Ilyenkor a babát gyakrabban kell etetni, hiszen a felgyorsuló anyagcsere során a felhalmozódott bilirubin hamarabb tud távozni széklettel. Ha pedig fényterápiára is szükség van, akkor a kicsit kék fénnyel világítják meg, ez is abban segít, hogy a bilirubin hamarabb kiürüljön a szervezetből.
Sajnos a kólikás hasfájás nagyon sok család életét meg tudja nehezíteni az első hetekben, hiszen a puffadással járó hascsikarás minden negyedik kisbabánál megjelenik az első hónapokban. Ma már rengeteg dolgot bevethetünk annak érdekében, hogy segítsünk kisbabánknak, hiszen vannak kólika elleni cseppek, és készítmények, de sokat segíthet az is, ha a baba pocakjára felmelegített meggymagpárnát helyezünk, illetve óvatosan tornáztathatjuk is kisbabánkat úgy, hogy felfele toljuk a lábait. Bár mindenki várja a tuti tippet, és a csodaszert, ami egyik napról a másikra elmulassza a hasfájást, a legtöbb esetben egyszerűen túl kell élni ezt az időszakot. Ebben az időszakban jellemzően nő az etetések utáni bukások száma is, ugyanis a megnövekedett étvágynak köszönhetően gyermekünk egyre nagyobb adagot fog tudni elfogyasztani az anyatejből vagy a tápszerből, de egy 1 hónapos babánál még fejletlen a nyelőcső záróizomzata, így a „felesleg” gyorsan visszajuthat.
Napirend, és mozgásfejlődés: Mi mindent tud egy 1 hónapos kisbaba?
Fontos tudni, hogy a babák minden esetben napirend alapján tudnak a nagyvilágban tájékozódni. Természetesen sem ilyen kis korban, sem később nincs szükség nagyon szigorú napirendre, de mindenképpen fontos, hogy nyugodt, és kiegyensúlyozott környezet vegye körül a kicsit, illetve az is, hogy a nap legfontosabb eseményei (reggeli ébredés, séta, alvás, fürdés stb.) minden nap körülbelül azonos időbe legyen. A gyermek életében a későbbiekben is sokat fog jelenteni az, ha van egy kiegyensúlyozott napirendje, éppen ezért jó, ha ezt elkezdjük már kis korban kialakítani.
Az első hónapokban a kisbabák mozgásfejlődésében nagy jelentősége van a fejmozgásoknak. Egy 4 hetes baba hason és háton fekve a nyakizmai segítségével tudja mozgatni a fejét, ezt ilyenkor már nagyon sokat gyakorolják a kicsik. Rendkívül jó egy ilyen kisbaba szaglása, az édesanyja illatát, az anyatej, vagy a tápszer ízét pedig már pár hetes korában is felismeri. Mivel a hallásuk már kifejlődött az anyaméhben, gyermeked 1 hónapos korában már biztosan fel fogja ismerni a hangodat. Élesen ebben a korban még 20-30 centiméternél messzebbre nem látnak, de nincs is erre szükségük. Ugyanis ez bőven elegendő ahhoz, hogy lássa szülei arcának körvonalát, és felismerje őket. A babák térlátása, illetve a színlátása is csak később fog kialakulni. Bár legszívesebben valószínűleg egésznap dögönyöznénk kisbabánkat, kerüljük el a csikizést, hiszen ilyen kis korban nem tudnak még a babák ez ellen védekezni. Egy ilyen kicsi babát a moro-, a szopó-, a fogó-, és megannyi reflex segíti még az alapvető életfunkcióiban. Ezeket a reflexeket pedig idővel az idegrendszer fejlettebb funkciói fogják majd felváltani.
Ha tetszett a cikk, örömmel vesszük megosztásod Facebookon vagy a cikk alatti kommentedet.
A 2 hónapos baba fejlődése cikkünk itt találod.
Az újszülött élet megérkezésének pillanatától fogva egy felemelő és megkapó utazás veszi kezdetét.
A pelenkák méretei változóak és gyakran különböző márkák és ezen belül típusok esetén is eltérhetnek.
Az újszülött érkezése óriási örömöt és változásokat hoz a szülők életébe. Az egyik alapvető feladat, amivel a szülők nap mint nap szembesülnek, az újszülött baba pelenkázása.
A pelenkázásához szükséges eszközök széles skáláját találjuk meg az üzletekben, használatuk kulcsfontosságú, ezért összeszedtük egy listába mire lesz szükséged.