2 hónapos baba fejlődése
Egy 2 hónapos kisbaba pillanatok alatt elvarázsol a mosolyával, és azzal ahogy gőgicsél. Jellemzően ebben a korban a babák egyre szociálisabbak, és egyre érdeklődőbbek.
Anyukájuk és Apukájuk arcát már jóval élesebben látják, de hangjukról is könnyedén felismerik már a közeli rokonokat is. A 2 hónapos babád már sokat gügyög, és hangokat formáz, a tárgyakat pedig követi a tekintetével. Kimutatja az érzelmeket, látszik rajta, ha jó kedvű, és izgatott, és ebben a korban kezdi el felfedezni aprócska kezeit is.
Mennyit eszik a 2 hónapos baba, milyen ütemben gyarapodik a súlya?
Az újszülöttkort a negyedik héttől felváltja a csecsemőkor, ami egy fantasztikus időszak a gyermek és a szülő számára egyaránt. Ebben az időszakban az anya-baba páros egyre tudatosabban kezd össze hangolódni, a 2 hónapos baba fejlődése pedig rohamos léptekben halad. Jogosan érezheted azt, hogy kisbabád szinte minden nap tud valami új dolgot mutatni. Innentől a kicsik képesek lesznek a tudatos hangadásra, így tudják jelezni sírással hangulatukat, szükségleteiket, vagy akár azt, hogy úgy érzik, egy kis plusz figyelemre van szükségük.
Általában az anyukák intenzívebb súlygyarapodást észlelhetnek a két hónapos babájuknál, mint amit az első hónapban tapasztalhattak. Ilyenkor nagyjából 150-200 gramm gyarapodás a jellemző.
A nyolchetes babák súlya általában 5,1-5,6 kilogramm körül mozog. Anyatejes babák esetében körülbelül a 6. hét környékén észlelhetjük azt, hogy mintha nem lenne elég neki a tej, gyakrabban szeretne szopizni, mint korábban. Ettől nem kell megijedni, teljesen normális jelenség, és nem azt jelenti, hogy az anyukának kezd elapadni a teje, egyszerűen növekedési ugrásról van szó, ami az anyatejes kisbabák esetében jellemzően többször jelentkezik. Fontos tudni, hogy az anyatej mennyisége minden nap a kisbaba igényéhez igazodik. Ebben a korban nagyjából 2,5-3 óránként esznek a babák. Anyatejes kisbabák körülbelül 90-150 ml-t, míg a tápszeres babák ebben a korban 110-160 ml tápszert szoktak egy étkezésre elfogyasztani. Természetesen ezek nem kőbe vésett számok, elég változó lehet az, hogy ennyi idősen mennyi tápszerrel, vagy anyatejjel lakik jól a kisbaba.
Mekkora méretű ruha és pelenka kell a nyolchetes babára?
Valószínűleg te is tapasztaltad már, hogy a babák az első hónapokban eszméletlen ütemben fejlődnek. Megeshet, hogy pár hét alatt olyan hossznövekedésen esnek át, hogy azt tapasztaljuk: minden ruha rövid lett. Éppen emiatt a tapasztaltabb anyukák már előre 1 mérettel nagyobb ruhákat szoktak vásárolni, hogy azokat a babák egy kicsivel tovább tudják hordani. A 2 hónapos kisbabák számára általában a 62-es mérettel rendelkező ruhák a tökéletesek, hiszen ezek 57-62 centiméteres kicsikre jó méretek.
Pelenkaméreteknél a baba súlyát kell elsősorban nézni. Az eltérő márkák különböző méretrendszert használnak, de a pelenka csomagolásán mindig fel van tüntetve az, hogy az adott pelus hány kilogrammos kisbabára jó. 2 hónapos korban a kisbabák számára jó választás lehet a 2-es méretű pelenka, hiszen ez a legtöbb gyártónál 3-8 kg között használható. Akinek azonban kicsit nagyobb a babája, az inkább a 3-as méretet válassza, hiszen az valószínűleg kényelmesebb lesz számára, ez 5-11 kg között használható. Továbbra is átlag 10-12 pelussal kell számolni naponta.
Alvásigény, napirend a 2. hónapban
2 hónapos korban a baba napirendjébe még nincsenek komoly szabályok, de jellemzően egyre többször kezdenek hasonlóan alakulni a nappalok, és az esték is. A rendszert természetesen ilyenkor még nagyon sok minden meg tudja borítani, ezért nem is kell görcsösen ragaszkodni hozzá. Ebben a korban az alvások száma is kezd szépen, fokozatosan lecsökkenni, 2 hónaposan a babák jellemzően már csak háromszor alszanak. Mivel napközben egyre többet van ébren a kicsi, értelemszerűen egyre aktívabban lehet ezt az időt eltölteni. Jó, ha be tudunk iktatni minden nap egy frissítő sétát, ez a baba, és az anyukája számára egyaránt fontos lehet. Nincs probléma azzal sem, ha a délutáni séta közben elalszik a kisbaba, nem kell ilyenkor hazarohanni vele, hogy a kiságyába aludjon. A friss levegőn egyébként is nyugodtabban, és mélyebben tudnak aludni a kicsik. 2 hónapos korban tehát jellemzően 3-szor alszanak a babák, ezek az alvások pedig 40 perctől egészen a 2 óráig elhúzódhatnak.
Ha egy kisbaba eleget alszik, akkor jókedvűen ébred, és aktív az alvás után. Ha eleget aludt a kicsi, akkor jellemzően érdeklődően fogja eltölteni az időt a következő alvásig. Ha azonban a baba nem aludta ki magát, akkor ébredés után és később is nyűgös lesz. Ilyenkor alig lehet megvigasztalni, vagy a figyelmét elterelni. Az álmosság jele lehet az ingerlékenység, a sírás, a fül- vagy orrdörzsölés. Ha ezt tapasztaljuk, próbáljuk meg kisbabánkat vissza altatni.
8 hetes babák mozgásfejlődése
A kicsik mozgásfejlődése egy igen összetett folyamat, mely egymásra épülő szakaszokból áll. A különböző mozgásformák elsajátításához pedig nem csak a testi, hanem neurológiai fejlődés is szükséges. Az első hónaphoz viszonyítva a kisbabád valószínűleg egyre aktívabb. Ilyenkor már hason és háton fekve is elkezdi forgatni a fejét mindkét irányba, és hason fekve már ügyesen fel is emelgeti a fejét rövid időre. Kis kezeit egyre többet nyitogatja, a kezdeti görcsösséget is kezdi elhagyni. Kezeit is gyakran megtalálja, rácsodálkozik, és képes azokat hosszú perceken át nézni.
A baba 6-8 hetes korában már képes a fejét 45 fokos szögben megemelni. Az eddig igen kedvelt háton fekvés mellett ebben a korban a kisbabák már elfogadják a hason fekvést is. A 2 hónapos kisbaba karjait általában behajlítva tartja. Bár ebben a korban még a magzati póz hajlított testtartása jellemző, egy 2 hónapos kisbabánál egyre jobban megjelenik a tudatos irányítás a mozgásaiban. Elkezdi követni eleinte oldalirányba a közeli, mozgó tárgyakat, majd ez a követés később lefelé és felfelé is menni fog.
Betegségek és kellemetlenségek a 2 hónapos korban
Egy kisgyermek betegsége a szülő számára rettentően ijesztő tud lenni, pici korban főleg, hiszen ilyenkor a kicsik még nem tudják elmondani nekünk, hogy mi fáj, csupán a tünetekből, illetve a megváltozott viselkedésből tudunk következtetni arra, hogy valami nincs rendben kisbabánk körül. Ha gyermekünk megbetegszik, biztosítanunk kell számára az elegendő folyadékot (anyatejes babák esetében érdemes a babát gyakrabban mellre tenni.) Figyeljünk oda arra, hogy elég pisis pelus legyen valamint figyeljünk a kakis pelusok számára is, és szellőztessünk gyakran, de ha nagyon hideg van kint, akkor a szellőztetés ideje alatt a kicsi ne maradjon abba a szobába, ahol kinyitottuk az ablakot.
Ha köhög, ha folyik az orra, érdemes párásítani a lakás levegőjét, főleg a kicsi szobájában. Sajnos ebben a korban a csecsemőkori hasfájás még könnyen lehet, hogy megnehezíti a mindennapjainkat. Jó tudni, hogy a kólika az anyatejes, és a tápszeres kisbabáknál is előfordul, az első 2-4 hónap között a hasfájás a kisbabák közel egynegyedénél jelentkezik. Szerencsére a tünetek körülbelül 4, legkésőbb 6 hónapos korra teljesen megszűnnek.
Sajnos a reflux sem ritka a kisbabáknál. Amíg a baba nyelőcsöve nem fejlődik ki teljesen, addig etetés után megeshet, hogy hirtelen visszaáramlik a gyomortartalom. Sajnos a reflux fájdalommal, sőt, még gyakori hányással is járhat. Tévhit az, hogy a reflux tünetei azonnal, szülés után észlelhetőek, könnyen lehet, hogy több hét múlva jelentkeznek csak. Szerencsére idővel, ahogy a baba bérrendszere egyre jobban kifejlődik, magától elmúlik.
Miket érdemes tudni egy 2 hónapos baba fejlődéséről?
A külvilág elkezd egyre érdekesebb, és izgalmasabb lenni számára, egy 2 hónapos baba egyre jobban érzékeli azt, ami körülötte történik. Könnyedén megkülönbözteti már a családtagjait az idegen emberektől. Gőgicséléssel próbálgatja a saját hangját, ha beszélünk hozzá, már visszaválaszol.
Ebben az időszakban rengeteg ingerre van szüksége a kicsinek ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön. Koordinációs készsége is egyre jobban fejlődik a 2-3 hónapos korban, megfigyelhető, hogy ilyenkor már egyre finomabb a „moro reflex” is. Bár sok mindenben még nem különbözik egy 1 hónapos, illetve egy 2 hónapos kisbaba, de ahogy telnek a hetek egyre jobban fog fejlődni a teste, a személyisége, és egyre több dolgot fog tudni már megcsinálni, megtanulni.
Ha tetszett a cikk, örömmel vesszük megosztásod Facebookon vagy a cikk alatti kommentedet.
Az 1 hónapos baba fejlődése cikkünk itt találod.
Az 3 hónapos baba fejlődése cikkünket pedig itt.
Az újszülött élet megérkezésének pillanatától fogva egy felemelő és megkapó utazás veszi kezdetét.
Az első hónap rengeteg izgalmat és újdonságot tartogat a szülők számára, hiszen amellett, hogy elkezdenek összeszokni gyermekükkel, elkezdheted követni a fejlődését is.
Az újdonsült szülők mindennapjaiban gyakran kiemelt szerepet játszik a babák kakis pelus mennyiségének és jellegének figyelemmel kísérése. Merül fel a kérdés: hány kakis pelus kell egy nap?
A melegkiütés egy bőrbetegség, több típusa van amit könnyen felismerhetsz. Nem kell megijedni megelőzhető és van rá kezelési megoldás is.
A napallergia, más néven fotodermatózis vagy napfény-allergia, olyan állapot, mely a napfényre való expozíció eredményeként jelentkezik, a bőr túlzottan érzékeny reakciót mutat a napfényre.
A pelenkák méretei változóak és gyakran különböző márkák és ezen belül típusok esetén is eltérhetnek.