4 hónapos baba fejlődése
A 4 hónapos babák fejlődése látványos: ügyesen mozognak, átfordulnak, játékokat megfognak. Anyatej a fő táplálék, súlyuk és méretük gyorsan nő.
A kicsik fejlődése során négyhónapos kor körül gyakorlatilag az egész világ kinyílik előttük. A babákat ebben a korban egyre jobban érdeki a körülöttük lévő világ, ügyesen mozognak és átfordulnak már, és imádnak játszani is. A 4 hónapos babák rendkívül mozgékonyak. Biztosan te is tapasztalod gyermekeden, hogy szinte egész nap az átfordulást gyakorolja. Ügyesen megfogja már a játékait, és talán kezd valamilyen rendszer kialakulni az alvás-ébrenlét ritmusában is. Jellemzően egyre hosszabb ideig maradnak ébren, és ez idő alatt folyamatosan ismerkednek a világgal. Átlagosan naponta akár 6-12 pelenka csere is szükséges, ezért érdemes minőségi de még is megfizethető pelenkát venni mint pl.: a Huggies Extra Care pelenka vagy a Huggies Extra Care Sensitive törlőkendő.
A 4 hónapos kisbaba táplálása
A gyermek számára továbbra is nagyon fontos az anyatejjel való táplálás, ezt mindenképpen ajánlatos fenntartani az első hat hónapban, a korai hozzátáplálással való kiegészítést pedig csak a legszükségesebb esetben szokták javasolni a szakemberek. Az anyatej egyrészt tartalmazza a fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, másrészt a szoptatás a gyermek immunrendszerét is erősíti.
Időnként visszabukások még most is előfordulhatnak, de ez teljesen természetes, hiszen csak hat hónapos kor körül fog kifejlődni teljesen a babák nyelőcsövének záró izomzata. Bár a növekedés mértéke valóban minden gyermeknél más és más lehet, de jellemzően 4 hónapos korukra a babák már meg tudják duplázni a születési súlyukat. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy egészséges csecsemő az első 4 hónapban körülbelül 700-800 grammot gyarapodik havonta, míg ez a szám a második 4 hónapban 500-600 grammra változik.
Egy ennyi idős baba körülbelül ötször-hatszor eszik, az etetések közötti időtartam pedig 3-4 óra szokott lenni. 4 hónapos korban a babák naponta 700-950 ml anyatejet vagy tápszert fogyasztanak el. Egyes etetések mennyisége természetesen változhat, de általában egy etetés során 120-180 ml tápszert vagy anyatejet vesz magához a kisbaba.
A 4 hónapos kisbabák méretei
Kisbabád mérete nagyban függ a genetikájától, illetve az egyéni növekedési ütemtől is, de nagy általánosságban elmondható, hogy ebben a korban a lány babák súlya általában 5,5-7kg, a fiú babák súlya pedig 6-7,5 kg között mozog. Jellemzően a 4. hónapban gyermeked 60-66 cm hosszú. Ezeket a méreteket természetesen a ruha-, és a pelenkavásárlás során is szem előtt kell tartani. Ebben az életkorban a kicsik fejlődése nagyon gyors, ezért a ruhák és a pelenkák mérete is gyorsan változhat.
Pelenka vásárlás során ilyen korban már szóba jöhet a 2-es (3-6 kg súlyú babáknak való) illetve a 3-as (5-9 kg-os babáknak való) pelenka is. A magyar gyerekruhák méretezése nagyon hasonlóan működik, mint a német rendszer, tehát a megfelelő méret kiválasztása során a kicsik testmagasságát kell figyelembe venni. Egy kisebb babának 4 hónaposan jó lehet még akár a 62-es ruha is, nagyobb gyermek esetében azonban már inkább a 68-as méretet kell vásárolni, hiszen ez 63-68 centiméteres babákra való.
Így alakul a kicsik alvása a 4. hónapban
Ebben a korszakban jellemzően elkezdenek egyre kevesebbet aludni a kisbabák napközben. Ez a változás nem más, mint az alvási regresszió. A 4 hónapos baba aktivitása és érdeklődése egyre inkább nő. Egyre több időt tud figyelni, ezért az ébrenléti idők már olyan 2 órásak is lehetnek. Szerencsére ez a kis változás az éjszakai alvásokat általában nem szokta befolyásolni, sőt! Nagyon sok anyuka inkább arról számol be, hogy mióta kisbabája többet van fent napközben, sokkal nyugodtabban alszik éjszaka.
Nagyon gyakran a babák 4 hónapos korukban már át szokták aludni az éjszakát, ez pedig akár 12 órás alvást is jelenthet. Nem lehet elégszer kihangsúlyozni a napirend kialakításának fontosságát, ugyanakkor nem szabad és nem is igazán lehet ezt egy kisbaba esetén nagyon görcsösen erőltetni. Akkor sem kell kétségbeesni, ha még nem alakult ki egy pontos napirend, az is nagyon sokat számít, ha a szülő néhány dologgal törekszik arra, hogy valamilyen rutin minél előbb beépüljön a mindennapokba. Az alvást követi az ébredés, majd az evés, a játék és a fürdés. Nagyon leegyszerűsítve ez jellemzi egy pár hónapos baba napirendjét.
A babák napirendje – Így telnek az ébren töltött órák
Mivel gyermeked egyre több időt tölt ébren, ezért lassan kezd unalmas lenni számára a hason vagy a háton való fekvés. Bár a babád eddig is próbálgatta emelgetni a fejét, mostanra már biztosan képes stabilan és hosszan megtartani azt, ezáltal kinyílik előttük az egész világ! Több dolgot látnak, minden felkelti az érdeklődésüket, és egy-egy tárgy nézegetése már hosszabb időre is leköti őket. A mozgó tárgyak útját pedig szemükkel már szépen követik.
Ebben a korban a babák egyre mozgékonyabbak. Ha nagy lendületet tud venni a baba akkor könnyedén átfordul hasáról a hátára is! Amint egyszer sikerült átfordulnia, folyamatosan ezt fogja gyakorolni, így innentől fogva nagyon résen kell lennünk! Általában a napirend első rögzülő eleme az esti rutin. A baba hasonló időben legyen esténként megfürdetve, utána pedig az esti etetést követően jöhet is az altatás. Napközben érdemes bevezetni a napirendbe egy-egy nagyobb sétát, ezt akár alvásidőre is időzíthetjük, hiszen a kicsik nagy része hatalmasat alszik a babakocsiban.
A 4 hónapos baba mozgásfejlődése
Ahogy már fentebb is írtuk egy 4 hónapos baba már háton fekve szépen megtartja középen a fejét. Egyenesen néz, és tekintetét hosszasan fixálja egy-egy érdekesebb tárgyon, de szépen követi a mozgó játékokat is. Hasról már az oldalára és a hátára is átfordul, és könyökére támaszkodva emeli magasra a fejét és a felső testét. A gyermekek ebben a korban segítséggel már akár fel is tudnak ülni, de ezt nem szabad hagynunk nekik, hiszen gerincük és hátizmaik még nem elég erősek ahhoz, hogy valóban megtartsák magukat.
A babák ebben a korban szépen nyúlnak a tárgyakért, a kisebb tárgyakat megfogják és a szájukhoz is veszik.
Elkezdik saját hangjukat felfedezni, hangosan nevetnek, és határozottan visszamosolyognak szeretteikre. A 4 hónapos baba nagy, könnyes sírással jelzi félelmét, fáradtságát és fájdalmát, vagy azt, ha picit magára lett hagyva a játszószőnyegen és „unatkozik”.
A baba értelmi és érzelmi fejlődése a 4.hónapban
Kisbabánk 4 hónapos korában már képes egységesen felfogni az arc részleteit, és a 3-5 hónapos babák már az arckifejezéseket is megtudják különböztetni. Felismerik az ismerős arcokat és hangokat, örömüket hatalmas kacagással tudják jelezni. A 4 hónapos kicsiknek nem csak a mozgásuk, hanem a látásuk is rengeteget fejlődik. Ebben a korban gyermeked már jól látja a távolabbi tárgyakat is, és képes azokra hosszabb ideig fókuszálni. Érthető tehát hogy egyre több dolog ragadja meg kisbabád figyelmét, és egyre többet szeretne a világból is megtudni.
Egy ennyi idős kisbaba a maga módján már szépen kommunikál a környezetével. Rengeteget nevet és mosolyog, és mindent elkövet annak érdekében, hogy ő legyen a társaság középpontjában. Végre eljött a kislabdák és az izgalmas csörgők időszaka is, melyekkel kisbabád ennyi idősen már szívesen játszik majd.
Betegségek a 4 hónapos korban
Mivel a négyhónapos kisbabák immunrendszere még fejlődésben van, hajlamosak lehetnek bizonyos egészségügyi problémákra, megbetegedésekre. A nátha tünete a köhögés, a láz, az étvágytalanság, az orrfolyás és orrdugulás, és a nyugtalanság. De ebben a korban szembe találhatjuk magunkat a különböző légúti fertőzésekkel is, főleg akkor, ha egy nagyobb testvér az óvodából vagy iskolából hazaviszi a betegségeket.
Sajnos ebben a korban a fogzás is megnehezítheti a mindennapokat. Ha beindulnak a baba fogacskái akkor nyugtalanná válik, mindent rágcsál, kipirosodik az ínye, de még enyhe láz és hasmenés is jelentkezhet. Ha a kisbaba nyugtalan, étvágytalan vagy szokatlanul viselkedik, mindenképpen konzultálni kell a gyerekorvossal.
Mit érdemes még tudni A 4 hónapos babák fejlődéséről?
A 4 hónapos kisbabák egy igen látványos fejlődési szakaszba érnek. A babák ebben a korban már nem csak hasukról a hátukra fordulnak át, de el is tudják már érni kedvenc játékaikat. Látásuk egyre jobb, már a távolabbi tárgyakat is jól látják, és képesek egyre több ismerős arcot felismerni.
Egy ekkora baba már próbálja utánozni az egyszerűbb arckifejezéseket is, rengeteget gagyog és mosolyog. A kisbaba hallása is nagyon sokat fejlődik 4 hónapos korukra, szépen figyelnek a hangokra, és felismeri a szülők és testvérek hangját is.
Ha tetszett a cikk, örömmel vesszük megosztásod Facebookon vagy a cikk alatti kommentedet.
A 3 hónapos baba fejlődése cikkünk itt találod.
Az újszülött élet megérkezésének pillanatától fogva egy felemelő és megkapó utazás veszi kezdetét.
Az első hónap rengeteg izgalmat és újdonságot tartogat a szülők számára, hiszen amellett, hogy elkezdenek összeszokni gyermekükkel, elkezdheted követni a fejlődését is.
Egy 2 hónapos kisbaba pillanatok alatt elvarázsol a mosolyával, és azzal ahogy gőgicsél. Jellemzően ebben a korban a babák egyre szociálisabbak, és egyre érdeklődőbbek.
A 3 hónapos baba fejlődése számos kérdést vet fel. Megfelelő a súlya? Eleget eszik és azt amit kell? Milyen méretek és napirend az ideális.
A pelenkák méretei változóak és gyakran különböző márkák és ezen belül típusok esetén is eltérhetnek.
Az újdonsült szülők mindennapjaiban gyakran kiemelt szerepet játszik a babák kakis pelus mennyiségének és jellegének figyelemmel kísérése. Merül fel a kérdés: hány kakis pelus kell egy nap?
A dackorszak 2-4 éves gyermekek függetlenségi törekvéseit kísérő, érzelmileg intenzív időszak. Fejlődési szempontból fontos periódus.